dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Tidligere kviktestleverandør politianmeldt
Medicals Nordic er blevet politianmeldt for ikke at have styr på datasikkerheden i forbindelse med kviktest for corona.
Foto: Bax Lindhardt, Arkivfoto, Ritzau Scanpix

Tidligere kviktestleverandør politianmeldt

Medicals Nordic I/S er af Datatilsynes indstillet til bøde på 600.000 kr. Det vurderes at selskabet ikke havde passende sikkerhedsforanstaltninger ved behandling af fortrolige oplysninger i forbindelse med COVID-19 tests.
12. JUL 2021 9.30

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.