dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Regeringen vil have ensartet CO<sub>2</sub>-afgift for de fleste
Skatteminister Jeppe Bruus (S), klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) og erhvervsminister Simon Kollerup (S) præsenterede onsdag regeringens bud på en grøn skattereform med en mere ensartet CO2-afgift.
Foto: Mads Claus Rasmussen, Ritzau Scanpix

Regeringen vil have ensartet CO2-afgift for de fleste

Regeringen vil reducere CO2-udledningen med 3,7 millioner ton med CO2-afgift. Nogle firmaer får dog rabat.  
20. APR 2022 12.24

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.