dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Regioners udgifter til medicintilskud faldt i 2024
Regioners udgifter til tilskudsmedicin faldt med 4,3 pct. i 2024. Omvendt steg udgifterne til hospitalsmedicin.
Foto: Lægemiddelindustriforeningen (Lif)

Regioners udgifter til medicintilskud faldt i 2024

Faldende udgifter til medicintilskud er på kort sigt positivt for regionerne, men må ikke være på bekostning af adgangen til nye, innovative lægemidler, advarer lægemiddelindustrien. Samtidig stiger udgifterne til hospitalsmedicin.
20. FEB 2025 14.35

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.