dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Statsminister til forsvarschefen: Køb, køb, køb
Regeringstoppen er klar til at sætte mange milliarder kroner af til forsvar frem mod 2033. - Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Statsminister til forsvarschefen: Køb, køb, køb

Danmark kommer til at bruge mere end tre procent af bruttonationalproduktet på forsvar med opjusterede udgifter, lyder meldingen nu fra regeringen.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.