I et brev til en række borgmestre og repræsentanter fra energiselskaber skriver klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M), at det "set med klimabriller ikke er så vigtigt, om varmen kommer fra fjernvarme, en varmepumpe eller grøn gas."
Brevet er et svar på et tidligere brev, hvor en række utålmodige borgmestre presser på for, at der sættes en slutdato for gas til boligopvarmning for at fremme udrulningen af fjernvarme.
Svaret skal ses i forlængelse af, at ministeren forventer, at "det danske gasforbrug opgørelsesmæssigt forventes at være 100 procent grønt fra 2029". Ministeren mener derfor ikke, at de tilbageværende gasfyr på sigt vil have en CO2- effekt i Danmark, hvis gassen er grøn.
Men ministerens svar er ikke faldet i god jord.
"Udfasningen af gas og etableringen af fjernvarme i stedet er en meget stor investering, og det vil ikke være rentabelt i samme område at opretholde både et gasnet og et fjernvarmenet. Der må vælges. Det er ikke ligegyldigt, om varmen kommer fra gas (selvom den måske er grøn) eller fjernvarme (som med sikkerhed er grøn)", står der i brevet fra de 13 borgmestre.
Ministerens udmeldinger skaber usikkerhed hos borgerne
Ifølge de 13 borgmestre sætter ministernes udmeldinger en stopper for udviklingen i potentielle fjernvarmeområder, fordi borgerne ikke ønsker at investere i et fjernvarmeanlæg, hvis de alligevel kan beholde deres gasfyr.
Ifølge borgmestrene er der to udmeldinger fra ministeren, som forhindrer nye projekter i at nå de nødvendige tilslutningsprocenter.
1. At det er ikke er så vigtigt, om varmen kommer fra fjernvarme, en varmepumpe eller grøn gas.
2. At størstedelen af gasdistributionssystemet forventes at være økonomisk rentabel frem mod 2050.
Udmeldingen er også lidt en kovending, efter at man i 2022 med bredt politisk flertal vedtog, at Danmark af sikkerhedspolitiske årsager skulle være uafhængig af russisk gas, og senere 'Klimaaftalen om grøn strøm og varme', som indeholdt ambitioner om fuld udfasning af gas til individuel opvarmning inden 2035.
Borgmestrenes brev til ministeren
Opfølgning på brev om udfasning af gas i rumvarme
Tak for svar på vores henvendelse ”Der er brug for at sætte en slutdato for gas til boligopvarmning”. Vi ser os nødsaget til at sende en opfølgende henvendelse, da brevet efter vores opfattelse beskriver to forhold, som ikke er i overensstemmelse med regeringens hidtidige beslutninger.
For det første fremgik det klart af ”Klimaaftalen om grøn strøm og varme” fra 2022, at ambitionen var, at der fra 2035 ikke længere skal være boliger i Danmark, der opvarmes af gasfyr. På baggrund heraf har kommunerne udarbejdet varmeplaner for alle de nuværende gasfyrede områder og taget stilling til, om borgerne i disse områder fremover skal tilbydes fjernvarme. I de områder, hvor det ud fra samfundsøkonomiske, selskabsøkonomiske og brugerøkonomiske vurderinger har været rentabelt, har hver eneste husstand modtaget klar besked om, hvornår de kan forvente fjernvarme. De nye meldinger fra Klima-, Energi og Forsyningsmisteren om, at ”størstedelen af gasdistributionssystemet forventes at være økonomisk rentabelt frem mod 2050”, har allerede skabt stor usikkerhed hos borgerne. I flere potentielle nye fjernvarmeområder er det bl.a. af denne grund ikke lykkedes at opnå tilstrækkeligt høje tilslutningsprocenter, fordi borgerne naturligt nok ikke ønsker at investere i nyt fjernvarmeanlæg, hvis de i stedet kan beholde deres gasfyr, - mindst frem til 2050!
Det andet forhold, som strider mod den hidtidige planlægning, er udsagnet om, at det ”ikke er så vigtigt, om varmen kommer fra fjernvarme, en varmepumpe eller grøn gas”. Udfasningen af gas og etableringen af fjernvarme i stedet er en meget stor investering, og det vil ikke være rentabelt i samme område at opretholde både et gasnet og et fjernvarmenet. Der må vælges. Det er ikke ligegyldigt, om varmen kommer fra gas (selvom den måske er grøn) eller fjernvarme (som med sikkerhed er grøn).
Samlet set betyder de to nye meldinger fra ministeren, at den igangværende fjernvarme-udrulning i kommunerne med stor sandsynlighed går i stå. De indebærer også, at Danmark dermed opretholder et stort gasforbrug, som alternativt kunne være brugt i industrien, transportsektoren eller til eksport.
Vi har sendt en kopi af dette brev til Folketingets Klima- energi og forsyningsudvalg ledsaget af et spørgsmål om, hvorvidt udvalget er enig i Klima-, Energi – og Forsyningsmisterens nye meldinger.
Med venlig hilsen
Kenneth Gøtterup, borgmester, Dragør Kommune
Frank Schmidt-Hansen, borgmester, Vejen Kommune
Allan S. Andersen, borgmester, Tårnby Kommune
Peter Rahbæk Juel, borgmester, Odense Kommune
Mette Landtved-Holm, borgmester, Nordfyns Kommune
Ole Vind, borgmester, Hedensted Kommune
Henning Urban Dam Nielsen, borgmester, Stevns Kommune
Mads Sørensen, borgmester, Varde Kommune
Marie Stærke, borgmester, Køge Kommune
Carsten Rasmussen, borgmester, Næstved Kommune
Jesper Frost Rasmussen, borgmester, Esbjerg Kommune
Bent Hansen, borgmester, Gribskov Kommune
Knud Vincents, borgmester, Slagelse Kommune
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.