HADERSLEV: Leasingaftalen på biler i Social og Sundhed i Haderslev Kommune har været i udbud, og det betyder, at kommunen nu tager 126 elbiler af mærket Toyota BZ4X i brug. De nye elbiler erstatter de tidligere VW Up, som returneres til leverandøren efter endt leasingaftale. Det oplyser kommunen i en meddelelse.
Med overgangen til elbiler forbedres komforten for medarbejderne, der dagligt tilbringer mange timer bag rattet i kommunens tjenestebiler. Særligt vægtes bilernes højde, som gør det lettere at stige ind og ud, en faktor der har betydning, da medarbejderne ofte skal ud og ind af bilerne i løbet af arbejdsdagen.
"Skiftet til elbiler er en del af arbejdet med den grønne omstilling, og skal bidrage til at Haderslev Kommune når sit mål om at reducere udledningen af CO2 med 70 pct. inden 2030," lyder det i meddelelsen.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.