BORNHOLM: Bornholms affaldsselskab (BOFA), der er ejet af Bornholms Regionskommune, tildelte sidste år HCS fra Glostrup en ni-årig kontrakt om affaldsafhentning på øen. Kontrakten har en værdi af 370 mio. kr.
Den hidtidige indehaver af kontrakten Fugato mente dog ikke, det var gået rigtigt til i tildelingprocessen og indgav hele 17 klager over udbuddet til Klagenævnet for udbud i maj sidste år. Klagenævnet kom dog hurtigt frem til, at klagerne ikke skulle have opsættende virkning.
Nu er klagenævnet så kommet frem til den endelige afgørelse, og det er endt med et dundrende nederlag til Fugato og en tilsvarende storsejr til BOFA. Klagenævnet har således vendt tomlen ned til samtlige klagepunkter fra Fugato.
Blandede følelser trods sejr
Fugato klagede bl.a. over, at HCS blev gjort opmærksom af BOFA om en fejl i deres ansøgning, som de fik lov at ændre. Klagenævnet mener dog ikke, at denne handling var uhensigtsmæssig af BOFA.
"Klagenævnet finder ikke, at HCS ved henvendelsen fra BOFA f 23. april 2021 har fået mulighed for at forbedre sit tilbud eller fremsætte nyt tilbud", skriver Klagenævnet og uddyber:
"For så vidt angår de øvrige identificerede fejl i HCS’ tilbud, herunder den manglende angivelse af, at indsamlingen af dagrenovation tillige vil omfatte pap, og at have anført, at tekstil-fraktionen tømmes hver tolvte uge, finder klagenævnet, at der er tale om åbenlyse fejl, som BOFA var berettiget til at give HCS mulighed for at præcisere, jf. udbudslovens § 159, stk. 5."
I BOFA er der blandede følelser over afgørelsen på trods af den klare sejr i klagenævnet.
- På den ene side er jeg jo glad på mine egne og mine medarbejderes vegne over, at vi har vundet, og at klagenævnet fandt, at vi havde handlet korrekt og professionelt. Men på den anden side, er jeg også ked af, at det overhovedet var nødvendigt, at vi skulle i klagenævnet, siger direktør for BOFA, Jens Hjul-Nielsen til TV2 Bornholm.
Fugato havde krævet, at Klagenævnet annullerede kontrakten med HCS, ligesom selskabet også ville have erstatning på 52,2 mio. kr. I stedet skal selskabet nu betale BOFA 45.000 kr. i sagsomkostninger.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.