M.J. Eriksson får rammeaftale om sporvedligehold hos DSB
Aftale til 120 mio. kr. løber i første omgang fire år.
M.J. Eriksson har vundet en flerårig rammeaftale med DSB om mekanisk vedligehold af DSB’s egne spor på værksteder og klargøringsfaciliteter i hele landet. Aftalen har en værdi på 120 mio. kr. og løber i første omgang over fire år med mulighed for forlængelse op til otte år. Det oplyser M.J. Eriksson i en pressemeddelelse.
Som primær leverandør får virksomheden ansvaret for vedligeholdelse af mere end 100 km spor. Opgaven omfatter både præventive opgaver, akutte indsatser og korrektive arbejder på DSB’s anlæg.
- Vi er stolte over at have vundet rammeaftalen med DSB. Rettidigt vedligehold af sporene er afgørende for en sikker og effektiv togdrift, og det er til gavn for de mange danskere, der dagligt tager toget. Vi ser det som et privilegium at være med til at vedligeholde sporskifter og skinner samt sikre standen af spor ved DSB’s værksteder, siger André Pilt Olsen, der er kontraktchef for baneafdelingen hos M.J. Eriksson.
Aftalen stiller krav til blandt andet jernbanesikkerhed samt sportekniske og svejsetekniske kompetencer. Ifølge virksomheden vil arbejdet blive understøttet af kvalitetsstyringssystemer, bæredygtighedsrapportering og digitale løsninger, som skal sikre håndtering af både planlagt vedligehold og akutte indsatser.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.