dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Niels Hougaard/Jyllands-Posten, Ritzau Scanpix

Coronatid er læsetid: E-reolen oplever 50 pct. stigning i udlån

Antallet af udlån på e-reolen er steget med 50 pct. i forhold til sidste måned. Samtidig hæver flere kommuner loftet for, hvor mange bøger borgere kan låne. Det kan betyde ekstra udgifter for kommunerne.
20. MAR 2020 13.05

Flere kommuner har imødekommet læselystne danskere, der nu ikke kan komme på biblioteket, ved at finde digitale løsninger. På mange biblioteker kan borgere nu låne endnu flere e-bøger og lydbøger, end de er vant til. 

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/coronatid-er-laesetid-e-reolen-oplever-50-pct-stigning-i-udlaan

GDPR