Forsvarets Efterretningstjenestes Center For CyberSikkerhed (CFCS) er gået ind i sagen om det omfattende nedbrud nytårsaften i tvsignalerne fra YouSee. CFCS er tilsynsmyndighed for informationssikkerhed og beredskab i telesektoren, og det er årsagen til at centret har involveret sig i opklaringen af nytårsnedbruddet, oplyser CFCS selv.
Assistancen er helt normal og i tråd med lovgivningen, understreger centret. YouSee har oplyst, at fejlen skyldes et ekstremt kompliceret fysisk nedbrud, men vil derudover kun sige, at 'vi arbejder på at forstå, hvordan det kunne ske', og heller ikke CFCS vil udtale sig nærmere om mulige årsager til nedbruddet.
YouSee er Danmarks største udbyder af kabel-tv, og i alt 1,2 millioner kunder mistede tv-signalet. Nedbruddet skabte derfor maksimal opmærksomhed, fordi det indtraf kort før Dronningens nytårstale.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.