Femern A/S har mere end fordoblet rammen for juridisk bistand i en ny fireårig rammeaftale om advokatydelser. Aftalen, som blev tildelt i juni 2025, har en anslået værdi på 75 millioner kroner og et maksimum på 100 millioner kroner. Det skriver FemernBusiness.
Ifølge Femern A/S, der er er statens bygherre på Femern-forbindelsen til Tyskland, erstatter aftalen en tidligere ordning med en estimeret værdi på 30 millioner kroner. Den dækker juridisk bistand inden for blandt andet retssager og claims, udbudsret, kontraktret, offentlig ret og EU-ret og skal både bruges til løbende rådgivning og til sager, hvor selskabet ikke selv har juridiske kompetencer.
Rammeaftalen blev udbudt som et offentligt udbud og vundet af Kammeradvokaten, der står som hovedrådgiver, men kan inddrage andre advokater eller specialister, hvis en sag kræver særlig ekspertise.
I udbudsmaterialet stillede Femern A/S høje krav til erfaring. Tilbudsgivere skulle blandt andet kunne dokumentere mindst én afsluttet international voldgiftssag med en sagsgenstand på mindst 300 millioner kroner samt.
Den udvidede juridiske ramme kommer, mens Femern-projektet står midt i flere juridiske og tekniske udfordringer. Entreprenørkonsortiet Femern Link Contractors har rejst krav på omkring 14,5 milliarder kroner mod Femern A/S, og en international voldgiftssag om coronarelaterede forsinkelser er under behandling.
Den samlede anlægssum for Femern-forbindelsen er sat til over 55 milliarder kroner i 2015-priser, hvilket svarer til ca. 67 milliarder kroner.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.



















