dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Forsvaret kan springe udbud af ny speditøraftale over for at undgå russisk fragt

KORT NYT
21. MAJ 2025 14.54

Når Forsvaret i 2028 skal have en ny speditøraftale, kan det ske uden brug af udbud. Det oplyser Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) i et svar til MobilityWatch

Det åbner mulighed for at vælge en leverandør, der ikke bruger russiske jernbaner. Den nuværende aftale med Scan Global Logistics, til 1,75 mia. kr., har fået kritik, fordi selskabet via en kinesisk underleverandør transporterer gods gennem Rusland. Transporten er ikke ulovlig, men har udløst politisk debat. Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) har peget på, at en ny aftale kan tildeles direkte, hvis det begrundes med væsentlige sikkerhedsinteresser.

- Forsvaret kan have mulighed for ikke at lave et udbud næste gang, hvor Forsvaret skal have en aftale med en leverandør om speditørydelsen, siger Thomas Thorup Larsen, der er advokat og partner i Bird & Bird.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/forsvaret-kan-springe-udbud-af-ny-speditoeraftale-over-for-at-undgaa-russisk-fragt

GDPR