
AARHUS: Selskabet bag fodboldklubben AGF har givet tilsagn om at ville poste 100 mio. kr. i et nyt stadionbyggeri, der skal give klubben en ny, moderne hjemmebane.
Men uenigheder om driften af stadion og hallen ved stadion får nu AGF til at rasle med sablen over for kommunen. Århus Stiftstidende er kommet i besiddelse af et internt brev, som topledelsen i AGF har sendt til Aarhus Kommune.
Heri gør man det klart, at klubbens trecifrede millionstøtte er på betingelse af, at AGF får lov til fortsat at stå for driften af stadion og hal. Ligesom det har været tilfældet de seneste 17 år.
Vil hjemtage drift
Rådmand for Kultur og Borgerservice i Aarhus Kommune, Rabih Azad-Ahmad, har indstillet til, at kommunen tager driften tilbage. Den er dog blevet en væsentlig del af AGF's forretning. Og den vil klubben beholde.
- Eventdelen - primært koncerterne - har skabt kommercielle synergier til vores fodboldforretning, skriver AGF-ledelsen i brevet til kommunen ifølge Århus Stiftstidende
- Hvis man fjerner vores mulighed for at afvikle koncerter i byens største indendørs koncerthal eller uden videre overdrager den til andre, vil det resultere i et betydeligt økonomisk tab for os.
Derfor har den aarhusianske fodboldklub haft behov for at minde kommunen om sine krav. Man har ikke interesse i et stadionprojekt, hvor driften af stadion og hallen går til andre.
- Denne situation ønsker vi ikke at havne i, hvilket vi også ved flere lejligheder har gjort kommunen opmærksom på er en forudsætning for vores betydelige bidrag til det nye stadion, skriver AGF i brevet.
De 100 mio. kr. fra AGF er på nuværende tidspunkt ikke indregnet i projektets budget. Det skyldes, at parterne endnu ikke har lavet en aftale om, på hvilke vilkår bidraget skal gives.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.