Guldborgsund Kommune er klar til at sende renoveringen af den centrale parkeringsplads i Nykøbing, kendt som Cementen, i udbud. Kommunen går nu i gang med detailprojekteringen, så entreprisen kan udbydes i starten af sommeren. Det oplyser kommunen i en pressemeddelelse.
Projektet har i flere år været politisk behandlet, og det ligger fast, at arealet fortsat udelukkende skal anvendes til parkering. En opdateret skitse og plan har været fremlagt for Teknik-, Natur- & Miljøudvalget, og næste skridt er at få de tekniske detaljer på plads frem mod udbuddet.
- Efter en god borgerinddragelsesproces står det klart, at Nykøbingenserne elsker den runde form, som pladsen har i dag, og det er et ikon for byen. Derfor vælger vi at bevare den. Men ikke én til én, som man kender i dag. Vi tilpasser den, så der bliver plads til flere biler end nu. Vi regner med omkring 60 ekstra pladser, siger Henrik Høegh-Andersen, der er formand for Teknik-, Natur- & Miljøudvalget i Guldborgsund Kommune.
Når udbuddet er gennemført, er planen, at anlægsarbejdet kan begynde i efteråret. Arbejdet udføres i etaper, så der fortsat vil være parkering på dele af området undervejs, og der etableres erstatningsparkering på havnen.
Projektet omfatter flere p-pladser, herunder flere handicappladser, forbedrede forhold for busser og en ny stiforbindelse. Samtidig indarbejdes klimasikring, så arealet ved ekstremregn kan fungere som midlertidigt vandreservoir, og området får et grønnere udtryk.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.













