
KØBENHAVN: I de københavnske daginstitutioner oplever man fortsat stigende udfordringer med sygdom blandt personalet, skriver kommunen. Det er situationer som løft op i barnevognen, løft op på puslebordet samt dårlige arbejdsstillinger, når der puttes overtøj på, som alt sammen sætter sig i pædagogernes kroppe efter mange år i faget.
I et forsøg på at løse problemet, har kommunen besluttet at investere 20 mio. kr. i det pædagogiske arbejdsmiljø i vuggestuer og børnehaver. Investeringen kommer på baggrund af et forskningsprojekt, som kommunen har lavet i samarbejde med Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).
Børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager (K) glæder sig også over beslutningen.
- Indsatsen er med til at øge pædagogernes bevidsthed om de dårlige arbejdsstillinger og tunge løft, de hver dag udsættes for, når de er på arbejde, siger han.
- Når et barn græder, skal man så tage det op eller skal man sætte sig ned på barnets niveau og give det et kram i stedet? Det er et eksempel på en situation, medarbejderne i højere grad skal være opmærksom på, fortsætter Jakob Næsager.
To sygedage mindre
I budgetaftalen for 2023 fremgår det, at kommunen regner med at spare lidt over 16 millioner årligt fra 2027. Det svarer til to færre sygedage pr. år for alle pædagogiske medarbejdere.
- Den daglige bevidsthed om at skåne kroppen er med til at gøre, at pædagogerne ikke nedslides, har mindre sygefravær og beholder arbejdsglæden ved faget. Pædagoger, der har det godt og er glade for deres arbejde, giver børnene tryghed og sikrer god trivsel, og derfor er jeg glad for, at der er sat midler af til netop dette område, siger Jakob Næsager.
Projektet igangsættes i de københavnske daginstitutioner efter sommerferien og løber indtil 2028. Det gennemføres i samarbejde med Arbejdsmiljø København (AMK).
Økonomisk gevinst
Det foregående forskningsprojekt viser, at hvis man knytter ergonomien tæt på kerneopgaven, skaber det både stor meningsfuldhed for de ansatte, og der vil også være en økonomisk gevinst for vuggestuerne. Derfor glæder vi os meget til, at projektet rulles ud i de københavnske daginstitutioner, siger seniorforsker på NFA, Charlotte Diana Nørregaard Rasmussen.
Københavns Kommune og NFA fandt i forskningsprojektet fra 2022 ud af, at hvis en vuggestue investerer 100 kroner i at kombinere pædagogik og ergonomi i løbet af arbejdsdagen, vil det give 160 kroner igen, skriver forskningscenteret i en pressemeddelelse.
Du kan læse forskningsartiklen, som er grundlag for investeringen, her.
København afsætter over fem år i alt 20.200.000 kroner til bedre ergonomi i dagtilbud:
- 2,6 mio. kr. afsættes i 2023
- 5,1 mio. kr. afsættes i 2024
- 5,0 mio. kr. afsættes i 2025
- 5,0 mio. kr. afsættes i 2026
- 2,5 mio. kr. afsættes i 2027
Selvom forskningen peger på, at indsatsen resulterer i 5,76 færre sygedage pr. medarbejder pr. år. antager man ud fra et forsigtighedsprincip, at der med midlerne kan spares 2 sygedage pr. medarbejder om året.
Forsigtigheden skyldes, at indsatsen er testet i vuggestuer, men nu også udbredes til børnehaver. Der er en formodning om, at indsatsen ikke har den helt samme effekt i børnehaver som i vuggestuer.
Kilde: Københavns Kommune
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.