dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Helsingør Kommune har videregivet personlige oplysninger om skoleelever til YouTube, der er ejet af Google. Det skriver Politiken.
Dado Ruvic, Reuters

Kommune gav oplysninger om skoleelever videre til Google

Personlige elevdata er sendt til Google uden samtykke. Eksperter frygter, at det samme sker i flere kommuner.

HELSINGØR: Helsingør Kommune har givet personlige oplysninger om skoleelever videre til YouTube, der er ejet af Google. Det skriver Politiken.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/kommune-gav-oplysninger-om-skoleelever-videre-til-google

GDPR