SYD: Planerne for en ny ambulancebase vest for Vejle, som skal sikre hurtigere udrykninger, er faldet sammen. Det skriver TV Syd. Region Syddanmark besluttede etableringen af ambulancebasen i august 2024, og basen skulle have været en realitet 1. september i år. Forklaringen lyder, at Falck alligevel ikke kan leje den tiltænkte grund og derfor nu skal finde en ny.
- Det er en rigtig, rigtig træls situation. Det er træls for os alle sammen. Vi må op på hesten og finde en placering. Det skal vi have fundet, fortæller formand for Region Syddanmarks præhospitale udvalg, Bente Gertz (S).
"Det er desværre konstateret, at udlejer har valgt ikke at fastholde den mundtlige aftale vedrørende Falcks leje af bygningen til anvendelse som ambulancestation", skriver Falck til TV Syd. Virksomheden vil nu finde en ny grund til ambulancerne, oplyser de.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.