
Vejdirektoratet inviterer nu entreprenører til at bidrage med viden og erfaringer i forbindelse med planlægningen af en tunnel under Limfjorden og tilhørende broer og veje. Det sker som led i forberedelserne til den kommende 3. Limfjordsforbindelse, der bliver en 20 kilometer lang motorvej vest om Aalborg.
- Vores udbud og beskrivelse af opgaven skal være så præcis som mulig, så vi får nogle stærke bydende på banen. Derfor har vi brug for at samle faglig viden ind fra markedet, så vi ikke udelukker brugbare alternative løsninger på forhånd eller får stillet uhensigtsmæssige krav, siger Inge Birkegaard Damsgaard, der er projektchef i Vejdirektoratet og ansvarlig for tunnelbyggeriet på 3. Limfjordsforbindelse.
Markedsdialogen skal også være med til at skabe interesse for projektet, der omfatter både tunnel, lavbro over Nørredyb og en dalbro over Østerådalen. Entreprenører med relevante input vil i september blive inviteret til dialogmøder med Vejdirektoratet.
- Det er ikke hver dag, vi bygger tunneler i Danmark, og det er en helt særlig faglig disciplin. Af den grund er det vigtigt for os at indhente viden og erfaringer fra aktørerne på markedet både nationalt og internationalt, siger Inge Birkegaard Damsgaard.
Forbindelsen skal gå fra Aalborg til øen Egholm via en tunnel, og videre til Lindholm via en lavbro. Forud for det egentlige anlægsarbejde, som ventes at starte i 2027, vil Vejdirektoratet nu i dialog med markedet for at sikre et gennemarbejdet og attraktivt udbud, som ventes udsendt i 2026.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.