dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

11 kommuner har fået del i pulje til bedre ældremad

Seks projekter med i alt 11 kommuner har fået mellem 800.000 og 11 mio. kr. til at gøre ældremad mere lækkert. I alt 25 mio. kr. er udmøntet

Hvordan kan man vække ældres sanser bedst muligt, når det handler om mad? Hvordan kan vi gøre den mere indbydende at spise og se på? Og på hvilken måde spiller transporten af maden hjem til de ældre og emballagen ind?
 
Det skal de seks kommuner Albertslund, København, Guldborgsund, Roskilde, Middelfart og Odense prøve at finde svar på gennem de projekter, de har fået penge til fra en pulje på 25 mio. kr., som Sundheds- og Ældreministeriet netop har udmøntet. 

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/11-kommuner-har-faet-del-i-pulje-til-bedre-aeldremad

GDPR