HOVEDSTADEN: - Vi har desværre ikke lavet nogen aftale, og det er jeg meget skuffet over. Sagen er den, at PLO på mødet hurtigt gjorde det klart, at der ikke var mere at tale om, hvis de ikke kunne få den fulde ret til at tage alle telefoner på 1813. Den store udfordring er, at vi har brug for flere læger, og jeg kan konstatere, at PLO ikke vil hjælpe, med mindre de kan overtage hele ordningen, siger formand for Regionsrådet Sophie Hæstorp Andersen (S) til Politiken.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.