KØBENHAVN: På 20 ud af 66 folkeskoler i København har eleverne overtaget undervisningen, i hvert fald når det handler om implementering af it-systemer. Det sker i forlængelse af KL-konceptet ‘Bring Your Own Device’ (BYOD) i folkeskolen.
Det er dermed ikke en veltrænet lærerstab, men derimod en gruppe superbrugere, der består af elever fra mellemtrinnene, der i form af en såkaldt it- og mediepatrulje står for implementingen.
It- og mediepatruljen bliver sendt på workshops cirka fire gange om året.
Læs hele historien på Version2
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.