ROSKILDE: I de kommende år vil over 500 lærere fra Roskilde Kommune få opgraderet deres kompetencer som følge af nye krav i folkeskolereformen - det sker i det såkaldte MOOC-forløb - massive open online courses - som University College Sjælland nu for alvor går i gang med at udvikle, og som er åbent for alle kommuner at deltage i fra august 2015, oplyser UCSJ.
Folkeskolereformen stiller nye krav om, at alle lærere fremover skal have linjefagskompetencer i de fag, de underviser i. Over 20.000 lærere i de danske folkeskoler underviste sidste år i et fag, de ikke er linjefagsuddannet i. Alene i de sjællandske folkeskoler fik eleverne sidste år undervisning af en lærer udenlinjefags-eksamen i 29 pct. af alle fag. Der venter med andre ord en stor efteruddannelsesopgave foran kommuner og skoler.
- Derfor arbejder vi på at tilbyde flexible forløb til lærere, skolere og kommuner. Som led i dette har vi indgået et samarbejde med Roskilde Kommune om som noget ganske unikt i Danmark at tilbyde store undervisningspakker on-line via de såkaldte MOOCs', fortæller forskningsprogramleder Karsten Gynther fra University College Sjælland.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.