AARHUS: Aarhus Kommune ønsker at samle alle indkøb af pc'er på en rammeaftale. Det er forventningen, at der under rammeaftalen samlet vil være et indkøbsbehov på 300-350 mio. kr., fremgår det af det komunale udbudsmateriale.
Den endelige mængde indkøb er dog afhængig af en række forhold. Udbuddet afgøres i maj, hvor kommunen bestemmer sig til, hvem der skal levere den store mængde it-udstyr til kommunen de kommende år.
Rammeaftalen omfatter indkøb af pc'er, herunder stationære, bærbare, skærme, avancerede bærbare og desuden tilbehør i form af mus og fjernbetjening, headset og konferencehøjtalere, tastatur, adaptere og kabler, højtalere Usb-nøgler, tasker, webcams, dockingstationer og batterier til bærbare pc'er.
Blandt de mange og uddybedende krav til leverandør i materialet, står det klart, at 'kommunen ønsker at indgå i et professionelt samarbejde med leverandøren, hvor samarbejdet er baseret på tillid og åbenhed.'
Bl.a. ønsker kommunen tilbudt en løsning, hvor leverandøren som en del af løsningsbeskrivelsen angiver og beskriver, hvilken organisation leverandøren vil anvende for at kunne matche kravene til support, drift, vedligehold og samarbejde.
pv
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.