
AARHUS: Allerede inden det aarhusianske multimediehus Dokk1 senere i denne måned runder sit første år, står det over for en større udskiftning af sine såkaldte vindspærreplader, skriver JP Aarhus. Ligesom i en række andre byggerier landet over er Dokk1 beklædt med MgO-plader, som ifølge en rapport fra Byggeskadefonden i 2015 er uegnede til anvendelse som vindspærre i det danske klima.
Pladerne har vist sig at suge fugt med risiko for at danne rust og råd, og netop den skæbne tyder det også på, at Dokk1, kommer til at lide, lyder det fra stadsdirektør Niels Højbjerg. Han vurderer at samtlige plader skal udskiftes 'som følge af fugtskader og potentiel svampevækst', fremgår det af et notat, som Aarhus Byrådet modtog tirsdag.
Kommunen har ifølge JP Aarhus rejst krav over for totalrådgiver Schmidt Hammer Lassen Architects og entreprenøren NCC.
Dokk1 er med sin pris på 1,9 mia. kr. det største anlægsprojekt nogensinde i Aarhus' historie. Det ser nu ud til at blive yderligere knap 13 mio kr. dyrere, hvis det ender med at alle 6.400 kvadratmeter MgO-plader skal udskiftes.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.