AARHUS: Aarhus Kommune har besluttet sig for ikke længere at benytte sig af det russiske it-sikkerhedsfirma Kaspersky, der har leveret antivirus-beskyttelse til kommunen. Det oplyser Aarhus Kommune til Version2.
- Vi har gennem længere tid overvejet et skifte væk fra Kaspersky, fordi vores kontrakt snart udløber. Vi vil gerne forbedre vores beskyttelse blandt andet med en anden antivirus, og så blev det for alvor aktualiseret af den konflikt, der er i Ukraine nu. Generelt set er vi i Aarhus ved at kigge på vores engagementer i Rusland, så det er ikke kun antivirus, vi kigger på, siger Anders Jørgensen, der er it- og digitaliseringschef i Aarhus Kommune.
It- og digitaliseringschefens ønsker ikke at oplyse, hvem der i stedet bliver leverandør af antivirus-programmer til kommunen. Aarhus er dog ikke det første sted, hvor Kaspersky er blevet droppet. Således har Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) fjernet Kaspersky fra 28 produkter. Kaspersky fastslår dog selv over for Version2, at de russiske myndigheder ikke har eller kan kræve adgang til selskabets systemer.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.