AARHUS: Chefen for Aarhus Kommunes Center for Byens Anvendelse, Claus Pedersen, har skaffet sponsorer til en badmintonklub i sin hjemby Aalborg blandt leverandører til Aarhus Kommunes Natur og Vejservice, som han selv var chef for på daværende tidspunkt. Det har han nu fået en skriftlig advarsel for af direktøren for Teknik og Miljø, Erik Jespersen, skriver Århus Stiftstidende.
Natur og Vejservice indgik i 2010 en fireårig aftale om leje af minitraktorer med det nordjyske maskinfirma SD Kjærsgaard for i alt mere end seks mio. kr. I samme periode blev SD Kjærsgaard hovedsponsor i badmintonklubben Triton Aalborg - på opfordring af blandt andre Claus Pedersen.
Claus Pedersen afviser, at der er nogen sammenhæng mellem sponsoraterne og firmaernes handler med Aarhus Kommune.
- Jeg har aldrig tænkt, at der var et problem i, at de var sponsorer i Triton og samtidig leverandører til Natur og Vejservice, siger han.
pv
Læs hele sagen hos Århus Stiftstidende.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.