AARHUS: Letbanen i Aarhus skulle været åbnet 23. september med pomp og pragt. Men dagen før måtte åbningen aflyses, da letbanen ikke havde de nødvendige sikkerhedsgodkendelser fra Trafikstyrelsen. Den aflyste fest for letbanen i Aarhus kostede 570.000 kr., skriver Århus Stiftstidende.
Blandt andet var der afsat 33.000 kr. til kransekage og boller, der var bestilt. 212.000 kr. til storskærm og toiletter samt 32.000 til 'kor og andet musik'. Aflysningen var så sen, at mange af udgifterne ikke kunne aflyses.
Den næste åbningsfest, der endnu ikke er fastlagt, kommer til at koste betydeligt mindre, oplyser kommunen. Planlagt er udgiften 50.000 kr. til 'en mindre markering'. Det er dog endnu uvist, hvornår letbanen kan åbne.
sl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.