KØBENHAVN: De 330 københavnske buschauffører fra busselskabet Arriva er efter et døgns strejke nu i arbejde igen, skriver Jyllands-Posten.
Baggrunden for strejken var ifølge avisen for lange vagter, for lav temperatur i busserne, manglende mulighed for at hvile 11 timer mellem vagterne og manglende betaling for overarbejde.
Kommunikationschef Martin Wex siger til avisen, at det er flere år siden, Arriva i Gladsaxe har været ude for strejke, at han egentlig godt forstår chaufførerne på flere punkter, og at der siden klokken 10 tirsdag har været møde mellem parterne.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.