dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

At bruge spiserobot er ikke uværdigt

Et forsøg med 25 handikappede borgere på et bosted viser, at spiserobotter er en succes - både for beboerne og de ansattes arbejdsmiljø
19. JUN 2012 15.48

Robotter er andet end effektiviseringer. Det viser nye resultater fra Socialstyrelsen, som er ved at færdiggøre den endelige evaluering af forsøg med spiserobotter i en håndfuld kommuner. Robotter sparer nemlig ikke alene medarbejderne for tidskrævende opgaver, skriver Videncenter for Arbejdsmiljø.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/at-bruge-spiserobot-er-ikke-uvaerdigt

GDPR