
Konkurrencen om at vinde udbuddet af biblioteksmaterialer for hele 95 af landets kommuner har været tæt. De syv delaftaler, som udbuddet består af, er blevet fordelt mellem leverandørerne Biblioteksmedier A/S og iMusic. Det har været en bevidst strategi at bygge udbuddet op i delaftaler for at få flere leverandører til biblioteksvæsnet, så markedsstrukturen ikke er koncentreret om én leverandør, oplyser Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI).
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.