dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Gorm Branderup, Ritzaufoto.

Banebrydende overenskomst for handicaphjælperne

Dansk Erhverv og FOA har netop indgået overenskomst for landets 10.000 handicaphjælpere. Den sikrer ordnede forhold for handicaphjælperne, som hidtil ikke har haft en overenskomst
29. MAJ 2017 11.10

Dansk Erhverv og FOA er blevet enige om overenskomst og omfattende løn- og ansættelsesvilkår for handicaphjælpere. Aftalen skal skabe sikkerhed for arbejdsvilkårene og gøre faget mere attraktivt.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/banebrydende-overenskomst-for-handicaphjaelperne

GDPR