Banedanmark er på udkig efter en it-leverandør, der skal drifte jernbaneinfrastrukturforvalterens it-systemer. I øjeblikket er det KMD, der er Banedanmarks it-leverandør, men den seksårige kontrakt til en værdi af 142 mio. kr. som KMD vandt i 2016, står nu til at udløbe.
Derfor er det nu tid til et nyt udbud af opgaven, som Banedanmark vurderer til at have en værdi på 170 mio. kr. Kontrakten i udbud har en løbetid på fem år med mulighed for at forlængelse på to gange et år. Banedanmark forventer at modtage tilbud fra tre leverandører til den store opgave.
Den kommende leverandør skal levere drift af Banedanmarks it-infrastruktur, som indebærer: 15 fysiske og 200 virtuelle servere overvejende baseret på Microsoft Windows operativsystem, databaser på en kombination af fysiske og virtuelle servere, 2.500 PC-klienter samt en stor mængde tablets og smartphones, overvejende baseret på iOS. De vigtigste standardapplikationer er for Banedanmark er: Microsoft Office, Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint, Microsoft BizTalk samt cirka 135 applikationer af forskellig kritikalitet og størrelse, lyder det i udbudsmaterialet.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.