dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Colourbox

Byggetilladelse til 694 kr. i timen

Holbæk indfører fra nytår afregning pr time for at sagsbehandle ansøgninger om byggetilladelse
21. NOV 2012 6.17

HOLBÆK: Når man i fremtiden søger om byggetilladelse i Holbæk Kommune, vil afregningen ske per time plus gebyr ved opstart og afslutning. Timeprisen bliver 694 kr. Det fortæller kommunen. Tidligere betalte man en pris for forskellige typer af byggeprojekter, og kommunen forventer ikke at tjene mere på den nye afregningsform.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/byggetilladelse-til-694-kr-i-timen

GDPR