Et syvårigt samarbejde mellem Coor Danmark og Bygningsstyrelsen er nu officielt trådt i kraft, oplyser Coor Danmark på Linkedin.
Coor Danmark vandt sidste år kontrakten, der har en værdi på ca. to mia. kr. Med kontrakt ikrafttrædelsen skal serviceudbyderen nu hver dag levere 5.500 frokoster og ca 34.000 mødeforplejninger om året på 61 lokationer på 88 adresser, herunder 18 ministerier, 55 styrelser og 12 flerbrugerejendomme. Derudover skal Coor også stå for rengøring af 373.000 kvm bygninger.
- Jeg er utrolig stolt over det kæmpe arbejde, som alle mine kolleger har lagt i forberedelserne. Det er virkelig vores medarbejdere, der gør den store forskel, siger Kasper Bygholm, der er Divisionsdirektør for IFM i Coor Danmark.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.