dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Dankort solgt til kapitalfonde

To amerikanske kapitalfonde og ATP har købt hele NETS, der står bag dankort, NemID, e-boks og Betalingsservice
KORT NYT
24. MAR 2014 8.43

KØBENHAVN: De amerikanske kapitalfonde Advent International og Bain Capital har sammen med danske ATP mandag underskrevet en aftale om at købe 100 procent af aktiekapitalen i virksomheden Nets for 17 milliarder kroner. Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse, skriver DR Nyheder.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/dankort-solgt-til-kapitalfonde

GDPR