dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Danmark øger donation af coronavacciner

KORT NYT
27. SEP 2021 9.30

Danmark er ikke færdig med at donere coronavacciner. Sådan lyder et af budskaberne i statsminister Mette Frederiksens (S) tale natten til lørdag dansk tid ved FN’s Generalforsamling. I foråret blev de første tre millioner vaccinedoser i donation fra Danmark præsenteret, og tirsdag blev det tal fordoblet til i alt seks millioner. 

- Denne uge annoncerede vi en fordobling af vores donationer. Vi sigter nu mod at donere mere end seks millioner doser, siger Mette Frederiksen i talen.

De nye tre millioner doser skal alle doneres gennem det internationale vaccinesamarbejde, Covax, der skal sikre coronavacciner til verdens fattigste lande. Ud over vaccinedonationer har Danmark også forpligtet sig til at støtte samarbejdet med "mere end 15 millioner dollar". Det svarer til omkring 100 millioner danske kroner.

Ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/danmark-oeger-donation-af-coronavacciner

GDPR