
HADERSLEV: Kommunerne får ofte en løftet pegefinger fra erhvervslivet og en opfordring om at gøre det bedre, men når det gælder Haderslev Kommune, er det lige omvendt. Dansk Byggeri Sønderjylland har netop holdt statusmøde med kommunen, og organisationen glæder sig over, at Haderslev på mange områder imødekommer det lokale erhvervsliv.
- Man skal ikke brænde inde med ros, og når jeg ser på Haderslev, så gør de det faktisk ret godt. Deres gebyrer på byggesager er lavere end de fleste andre kommuner, og de er hurtige til at sagsbehandle, så forbrugere og håndværkere ikke venter unødigt længe. Det er vigtigt, når det gælder om at holde på de lokale virksomheder og tiltrække nye til kommunen, siger formand for Dansk Byggeri, Sønderjylland, Bo Beck Jørgensen.
Men når det er sagt, så er der selvfølgelig også områder, hvor der er plads til forbedringer. Der er nemlig brug for, at de sønderjyske kommuner bliver enige om at opkræve samme slags gebyr på genbrugspladserne. I dag opkræver Tønder Kommune fx et årsabonnement per bil, Haderslev og Aabenraa har en klippekortsordning med en fast pris per gang, og i Sønderborg afhænger prisen af affaldsmængden og typen.
- Der er brug for at gøre det nemt for virksomhederne at komme af med affaldet, lige meget om de river et køkken ned i Aabenraa eller bygger garage i Haderslev, siger Bo Beck Jørgensen.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.