Appetitten på køb og salg af danske virksomheder har ikke ladet sig vælte helt omkuld af høje renter og geopolitisk usikkerhed. Det viser en opgørelse fra virksomheden Beierholm, der netop arbejder med rådgivning inden for virksomhedstransaktioner.
I løbet af årets første seks måneder blev der indgået i alt 284 købs- eller salgsaftaler, der involverede en dansk virksomhed. Det er godt nok et fald på 24 procent i forhold til samme periode i rekordåret 2022. Men det er et stykke højere end i mange af de foregående år.
Kigger man alene på danske virksomheders opkøb, har de i høj grad haft øjnene rettet mod udlandet, viser tallene. Danske virksomheder gennemførte i alt 41 opkøb i udlandet i andet kvartal i 2023. Det er rekordhøjt for et enkelt kvartal, skriver Beierholm.
83 pct. af opkøbene i udlandet skete inden for Europas grænser. Til sammenligning blev der købt 31 udenlandske virksomheder af en dansk køber i samme kvartal sidste år.
Udviklingen er formentlig understøttet af, at noget af den usikkerhed, der har præget prognoserne for den globale økonomi i den seneste periode, er mere afdæmpet end tidligere.
Danske virksomheder, der har erhvervet sig en virksomhed i udlandet i andet kvartal, tæller blandt andet medicinalgiganten Novo Nordisk samt butikskæden Matas.
I juni blev det offentliggjort, at Novo Nordisk overtog aktiemajoriteten i den franske virksomhed Biocorp, der producerer digitale injektionspenne.
I samme måned kunne Matas offentliggøre købet af Kicks Group, der er en svensk skønhedskæde. Opkøbet kostede 700 millioner kroner og har til hensigt at gøre Matas markedsledende i Norden.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.