
Flere udbud af velfærdsopgaver skal skabe mere konkurrence om prisen. Regeringen vil i løbet af efteråret fremlægge en plan, der skal øge konkurrenceudsættelsen i det offentlige. Og det er på høje tid, mener Dansk Industri (DI), som kalder udviklingen på området svag.
En analyse, som DI har foretaget for avisen Kommunen, viser, at den største vækst i konkurrenceudsættelsen siden 2007 er sket indenfor områderne kollektiv trafik og arbejdsmarkedsforanstaltninger. Herudover er det områder som ejendomsdrift og rengøring på folkeskoler og i dagtilbud, der er vokset mest i den såkaldte IKU-opgørelse, hvor gennemsnittet for kommunerne fra 2007 til 2015 er steget fra 22,6 pct. til 26,5 pct.
FOA-formand Dennis Kristensen kalder regeringens signaler 'ildevarslende', og han har 'svært ved at tro på' at der er så stort et potentiale, som DI peger på. Han henviser til negative erfaringer på plejeområdet, hvor en række private leverandører er gået konkurs så kommunerne har måttet tage opgaven tilbage.
Læs hele artiklen hos avisen Kommunen.
Abonnenter på Kommunen kan desuden læse artiklerne Konkurrenceudsættelse: Milliardgevinst eller ideologisk fatamorgana? og ISS: Vores tilbud står stadig ved magt.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.