Nye teknologier i form af sundhedsapps og telemedicin vælter ud til private og sygehuse uden ordentlig kontrol, lyder det fra Lægeforeningen, flere sundhedsøkonomer og Psykiatrifonden, der ser med bekymring på kontrollen med f.eks. medicinsk udstyr og sundhedsapps til deprimerede – samt på de samfundsøkonomiske gevinster ved såkaldt telemedicin. Det skriver Ingeniøren.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.