2022 blev et særdeles dyrt år for Storstroem Bridge Joint Venture I/S - selskabet, som bygger den nye Storstrømsbro.
Mandag eftermiddag offentliggjorde selskabet sit årsregnskab for 2022, og det melder om et underskud på lidt mere 1,4 milliarder kroner. Det svarer til, at selskabet i gennemsnit fik et minus på knap 3,8 millioner kroner hver eneste dag i 2022, skriver Folketidende.dk.
Selskabets egenkapital er i regnskabet opgjort til et rundt nul, men det fremgår af regnskabet, at moderselskabet - det italienske Itinera S.p.A. - har udstedt en garanti om at holde hånden under Storstroem Bridge Joint Venture I/S, indtil byggeriet er færdigt. Derfor fortsætter jointventure-selskabet, selvom kassen er tom.
Af regnskabbet fremgår det, at underskuddet blandt andet tilskrives, at 2022 fortsat var påvirket af eftervirkningerne fra coronaen, ligesom krigen i Ukraine har påvirket økonomien negativt. Særligt krigen har øget produktionsomkostningerne markant.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.