Erhvervsstyrelsen har åbnet en undersøgelse af et pilotprojekt, hvor TDC videresælger lokationsdata fra udenlandske turisters færden i Østjylland, skriver netmediet Version2. Erhvervsstyrelsen har bedt TDC om at redegøre for salget af netværksdata.
Dataene bruges til at kortælle turisters bevægelsesmønstre i Østjylland. Eksempelvis kan TDC fortælle VisitAarhus, at mange amerikanske turister også besøger Djursland, Søhøjlandet og Rebild, når de er i Østjylland.
Erhvervsstyrelsen har bedt TDC redegøre for datasalgets overenstemmelse med Udbudsbekendtgørelsen, hvilke data TDC konkret behandler, og hvordan det sikres at de sporede data er anonyme. TDC har forklaret sig, men har af konkurrencehensyn bedt om hemmeligholdelse af anonymiseringsteknikken. Erhvervsstyrelsen har endnu ikke truffet nogen afgørelse i sagen, skriver Version2.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.