
De kommuner, der har erfaringer med ESCO-modellen, vurderer, at den er bedst til at gennemføre store samlede løsninger hurtigt og med garanterede besparelser. Kommunerne vurderer derimod, at energirenovering af udvalgte bygninger eller i forbindelse med en generel bygningsrenovering er bedre egnet til andre løsninger.
Blandt de 75 kommuner, som har bidraget til analysen, har de 68 igangværende projekter med energirenovering, og 5-6 har planer om at gå i gang. På baggrund af analysens resultater anbefaler Udbudsrådet bl.a., at offentlige myndigheder overvejer, om principperne fra ESCO-modellen er egnet på andre områder.
- Der er god fornuft i at benytte ESCO-modellen, hvor opgaven kommer i udbud og fremtidige besparelser på energiforbruget finansierer energirenoveringen. Men kommunerne skal tænke sig om, for det er ikke nødvendigvis den bedste løsning, hvis energirenoveringen sker sammen med en generel bygningsrenovering, siger Udbudsrådets formand, Jørgen Lindegaard.
Han peger på, at tanken om at finansiere et projekt med fremtidige besparelser har vist sig god ved energirenoveringer, og at det derfor er oplagt at overføre den til andre områder som eksempelvis gadebelysning.
Ved ESCO-projekter kan kommunerne finansiere energirenoveringer af deres bygninger med de fremtidige besparelser i energiforbruget. Samtidig høster de gevinster, fordi de bl.a. med et udbud skaber konkurrence om opgaverne.
Kommunerne benytter typisk ESCO ved større projekter, hvor flere bygninger energirenoveres samtidig. Det indebærer, at kommunerne får glæde af besparelserne tidligere, end hvis de vælger at energirenovere deres bygninger som enkeltstående projekter over en længere periode.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.