dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Fælles datasky åbner frygt for NSA-overvågning

Eksperter advarer mod nyt cloud-tilbud til offentlige myndigheder fra KMD og Microsoft
KORT NYT
6. JAN 2014 9.59

Offentlige myndigheder kan ifølge et nyt salgsfremstød fra den største it-leverandør til det offentlige, KMD, spare milliarder af kroner årligt ved at tage imod et nyt tilbud fra virksomheden. KMD og Microsoft tilbyder en fælles datasky, en såkaldt hybrid cloud, hvori myndigheder lægger deres it og data for at opnå stordriftsfordele, skriver Politiken

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/faelles-datasky-aabner-frygt-for-nsa-overvaagning

GDPR