dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Colourbox

Færre gider digital selvbetjening

Danskerne er blevet mindre velvillige over for selvbetjeningsløsninger på nettet, viser ny undersøgelse
28. AUG 2013 11.54

Regeringens mål om fuld digitalisering i 2015 møder ikke den samme opbakning som tidligere, og færre danskere foretrækker den elektroniske selvbetjening. Ikke desto mindre oplever brugerne, at den digitale kommunikation er mest effektiv, viser ny undersøgelse fra Rambøll Management Consulting og interesseorganisationen DANSK IT. 

I undersøgelsen 'IT i praksis 2013' et repræsentativt udvalg af 1.000 danskere blevet spurgt om, hvordan de oplever digitaliseringen. Andelen af danskerne, der synes, at det er acceptabelt, at de skal anvende digital kommunikation, når de skal i kontakt med det offentlige, er faldet i løbet af det seneste år. I fjor mente 59 pct., at det var en god idé. I år er andelen dykket til 48 pct.

Særligt selvbetjeningen har mistet opbakning, idet bare 28 pct. foretrækker at betjene sig selv via en offentlig hjemmeside. Sidste år udgjorde den andel 35 pct.

- Den store udfordring for digitaliseringen af den offentlige sektor er ikke, at løsningerne ikke fungerer. For det gør de i store træk, viser undersøgelsen. Udfordringen er at få flere borgere til at prøve de digitale kanaler. De borgere, der prøver digital selvbetjening, oplever typisk, at det er nemmere og mere effektivt at anvende de digitale kanaler frem for de analoge, siger Carsten Nørgaard, formand i DANSK IT.

Han anbefaler, at det offentlige gør mere ud af at synliggøre de nye tilbud over for borgerne. Undersøgelsen viser nemlig også, at 22 pct. af danskerne ikke kan finde de digitale selvbetjeningsløsninger.

Vender ryggen til effektive løsninger
De digitale fordomme kan meget vel gå hen og koste samfundet dyrt, fordi netop selvbetjeningen er den kanal, hvor der er flest besparelser at hente for det offentlige.

Hele 84 pct. af dem, der vælger digital selvbetjening, oplever således at få løst alle opgaver i situationen. Det samme er kun gældende for 65 pct. af dem, der vælger telefonen og for 67 pct. af dem, der sender et brev.

- Det lader til, at der er masser af fordomme om offentlig digitalisering, men meget tyder på, at den er bedre end sit ry. Digital bestilling af sundhedskort, meddelelse om flytning, pladsvisning i vuggestuer og børnehaver samt store dele af SKATs borgervendte løsning er eksempler på services, som er blevet godt modtaget, siger Ejvind Jørgensen, direktør i Rambøll Management Consulting.

sf

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/faerre-gider-digital-selvbetjening

GDPR