dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Færre indkøb af kommunale elbiler

KORT NYT
10. MAR 2020 13.05

Der bliver købt færre elbiler i kommunerne landet over. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at hver 10. nyindkøbte bil i kommunerne er en elbil. Samtidig er det samlede antal af elbiler, som kommunerne ejer, også faldet. Det skriver Ingeniøren.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/faerre-indkoeb-af-kommunale-elbiler

GDPR