HOVEDSTADEN: 1. august trådte en ny kontrakt om liggende patientbefordring mellem Falck og Region Hovedstadens Akutberedskab i kraft. I forbindelsen med den nye kontrakt åbner Falck en ny base, dermed har Falck nu i alt fire baser i Region Hovedstaden, oplyser virksomheden i en meddelelse.
Den nye kontrakt med Akutberedskabet omfatter i alt 48 køretøjer, som bliver fordelt på de fire baser på Tomsgården, i Farum, i Tårnby og i Gladsaxe.
- Jeg er utrolig glad for og stolt over åbningen af vores nye moderne base på Tomsgårdsvej. Vores fantastiske reddere i den liggende patientbefordring udfører en uvurderlig indsats i vores ambulancetjeneste i Region Hovedstaden. Derfor glæder det mig meget, at vi kan tilbyde dem en topmoderne base, som vil understøtte deres dagligdag på bedste vis. Jeg er taknemmelig for den tillid, som Akutberedskabet har udvist Falck med tildelingen af denne vigtige kontrakt, siger Lars Martin Rasmussen, Falcks ambulancedirektør i Region Hovedstaden.
Hos Region Hovedstadens Akutberedskab ser man også positivt på den nye aftale.
- Vi har i flere år haft et rigtig godt samarbejde med Falck, og det glæder mig meget, at samarbejdet kan fortsætte, så vi kan blive med at sikre de mange liggende sygetransporter, regionen dagligt varetager, siger Akutberedskabets direktør, Thomas Reimann.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.