dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Marcus Trappaud Bjørn (Polfoto)

Firma underdrev omfanget af HPV-bivirkninger

Sanofi Pasteur MSD, der står bag HPV-vaccinen Gardasil, som næsten en halv million danskere har fået, har været kreative i søgningen efter bivirkninger
26. OKT 2015 13.09

Den europæiske medicinalgigant Sanofi Pasteur MSD, der står bag HPV-vaccinen Gardasil, har underdrevet omfanget af den alvorlige lidelse POTS, der er mistænkt for at være en bivirkning ved vaccinen. Det dokumenterer en række netop frigivne breve, udvekslet mellem Sundhedsstyrelsen i Danmark og Sanofi Pasteur MSD, som Radio24syv har fået indsigt i.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/firma-underdrev-omfanget-af-hpv-bivirkninger

GDPR