dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Flere kommuner opruster digitalt med ekstra VPN-forbindelser

Mange tusind hjemsendte medarbejderne skal stadig kunne tilgå de nødvendige systemer. Det har fået kommuner landet over til opruste med digitale løsninger.
19. MAR 2020 15.20

Mange medarbejdere sidder lige nu langt fra det kommunale internets rækkevidde. Det betyder for mange, at de skal bruge en VPN-adgang, der kan koble dem på kommunens net, selvom man sidder hjemme. En VPN er i mange tilfælde nødvendig for at kunne tilgå kommunernes fagsystemer. Men flere kommuner oplever pres på deres VPN-ordninger, og nogle har endda været nødt til at skaffe flere adgange.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/flere-kommuner-opruster-digitalt-med-ekstra-vpn-forbindelser

GDPR