Fredag åbner 200 plejeboliger og 600 ældreboliger. Det særlige ved åbningen fredag er, at selvom boligerne er bygget af Danske Diakonhjem, så står de i den kinesiske storby Shanghai. Dermed er plejecentret det første danske plejecenter i Kina.
Plejecentret er et resultat af et partnerskab med en kinesisk partner, KPF Arkitekterne, Social- og Sundhedsskolen i Silkeborg og Danske Diakonhjem og vil, når det står helt færdig i 2019, omfatte i alt omkring 1000 plejeboliger og cirka 7000 ældreboliger, dagcentre og et træningscenter. Sosu-skolen har blandt andet bidraget med uddannelse af det kinesiske personale.
- Det interessante ved eksport af velfærdsløsninger er, at det ikke kun er et enkelt produkt, der bliver efterspurgt. Det er hele værdikæden lige fra velfærdsteknologi og arkitektur til den værdibaserede tilgang, vi har til ældrepleje i Danmark, siger markedschef hos Dansk Erhverv Jakob Scharff.
- Gennembruddet i Kina skyldes, at Danske Diakonhjem har nogle interessante løsninger at vise frem, og at organisationen tænker i eksport. Det ville et offentligt plejehjem ikke gøre. Derfor er offentligt-privat samarbejde så afgørende. Hvis vi udbygger samarbejdet mellem offentlig og privat i Danmark, skaber vi fundamentet for helt nye former for eksport.
Aftalen om opførelsen af pleje- og ældreboligerne faldt på plads tilbage i 2013. Danske Diakonhjem er en kristent selvejende organisation, der i Danmark driver og ejer i alt 60 institutioner i plejesektoren inklusiv plejehjem, bofællesskaber og hospicer.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.